دست به کار شوید (31) - دکوری از چوب و چرم بسازید

1391/08/19 13:00
موضوع: دکور و مبلمان ، لوازم منزل ، کاردستی ، بازیافت ،


این جمعه، قرار است با دو تا تخته چوب و دو تا کمربند چرمی، یک دکور شبیه تصویر بالا را بسازیم. تخته‌چوب‌ها را که از نجاری تهیه می‌کنید و اگر کمربند چرمی ندارید، می‌توانید از بندِ بلندِ کیف‌های چرم (طبیعی یا مصنوعی) کهنه‌شده استفاده کنید. ادامه‌ی "دست‌ به کار شوید" را تماشا کنید و اگر واقعاً دست‌به‌کار شدید و ساختید، عکس بگیرید و برای آیدیاز ایمیل کنید.
وسایل لازم:
1- دو تخته چوب به ابعاد 12 در 75سانتی‌متر (ابعاد تخته‌چوب‌ها را می‌توانید به دلخواه تغییر دهید)
2- چهار تا کمربند چرمی قدیمی (یا نوار بلند چرمی)
3- چند عدد میخ مناسب تخته‌چوب‌ها
4- چکش
5- خطکش
6- مداد
7- احتمالاً ارّه!


مراحل کار:
اول از همه باید از دو طرفِ یکی از تخته‌چوب‌ها، به اندازه‌ی 5سانتی‌متر به داخل بیایید و با مداد علامت بزنید. این کار را برای این انجام می‌دهیم که بدانیم کمربند چرمی را دقیقاً کجا باید قرار داد.


حالا باید دوتا دوتا کمربندها را با قفل‌هایشانبه هم ببندید تا دوتا نوار حلقه‌ای‌شکل  بزرگ تقریباً به محیط 150سانتی‌متر داشته باشید. (به طوری که وقتی مانند عکس بالا، دولا باشد، حدود 75سانتی‌متر ارتفاع داشته باشد) ممکن است برای اتصال دو کمربند به همدیگر، نیاز باشد سوراخ‌های دیگری روی کمربندها ایجاد کنید.
حالا تخته‌چوب اول را از میان کمربندها رد کنید و سگک‌ها را طوری بالا و پایین کنید که درست جایی قرار بگیرند که دوست دارید روی دیوار دیده شوند. دقت کنید که سگک‌ها،در ارتفاعی که می‌خواهید تخته‌چوب دوم را قرار دهید، نباشند.


وقتی از محل قرارگیریِ کمبرندها روی تخته مطمئن شدید، تخته را برگردانید و با سه تا میخ مانند عکس پایین، کمربند را به چوب متصل کنید. همین کار را با نوارچرمی دوم و آن سمتِ تخته‌چوب انجام دهید. حواستان باشد که نوارها را درست همان‌جایی که با مداد علامت زده بودید، میخ کنید!


 مانند عکس زیر، وجهِ کناریِ تخته را هم (از جلو و عقب) با میخ، ثابت کنید.


حدود 25سانتی‌متر بالاتر از تخته‌ی اول، تخته‌ی دوم را میان نوار چرمی قرار دهید و آن را هم با دوتا میخ در دو طرف، به کمربندها وصل کنید. لازم به گفتن نیست که برای محکم‌کاری باید دوتا میخ هم به پشتِ تخته‌ها بزنید.


تقریباً کار تمام شده. حالا وقت آن است که ارتفاع نوارها و صاف بودنِ تخته‌ها را چک کنید. اگر صاف نبودند، به راحتی با اضافه کردن یک سوراخ دیگر به کمربند، می‌توانید طولش را کم و زیاد کنید.


اگر تخته‌چوب‌هایتان قطور و سنگین است، برای بلندکردنِ دکورتان به کمک یک نفر دیگر هم نیاز دارید! دوتایی باهم دکور را بلند کنید و بالای هردو کمربند را با میخ بزرگ و محکمی به دیوار وصل کنید.
حالا دکور چرمی‌چوبی شما آماده‌ست تا کتاب، گلدان، مجسمه، ظرف، قاب عکس یا هرچیز دیگری که دوست دارید را رویش قرار دهید.

نظرات: نظر
برچسب‌ها: دکور ، کتابخانه ، قفسه ، کاردستی ، چرم ، چوب ، کمربند ،


 

 

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic